OLAJOK, HAJ OLAJOZÁSA, HAJ POROZITÁSA – MINDEN, AMIT TUDNI KELL

OLAJOK

Ápolod a hajad és nagy figyelmet fordítasz annak kezelésére?

Rendszeresen használsz kondicionálót, hajbalzsamot és hajmaszkokat, viszont a haj mégsem egészséges? Úgy érzed, hogy olyan terméket használsz, ami több kárt okoz, mintsem jót?

Gyakran elõfordul, hogy a szakszerûtlenül kiválasztott kozmetikumok, akár leterhelik a hajat vagy tõlük begöndörödik a haj. Csak nagyon kevés kozmetikumképes megfelelõen kezelni a hajvégeket – a hajszálak legtörékenyebb részeit. Ráadásul a nem megfelelõ samponok megzavarhatják a fejbõr egyensúlyát. Ennek következtében túl száraz lesz vagy túlzott a faggyútermelés, a korpa, viszketés és allergia mellett. Gyakori probléma, hogy a kozmetikumok szintetikus összetevõket tartalmaznak, amelyek nem mûködnek együtt a bõr lipidjeivel.

1. MIÉRT OLAJOK?

A természetes olajok mind a haj, mind a fejbõr gyógymódja. Kíméletesek a fejbõr számára, ugyanakkor biztosítják a regeneráló és tápláló tulajdonságokat. A növényeket gyümölcsökbõl vagy magvakból nyerik. A természetes olajok nem jelentenek valami újat – a nõk már évek óta használják a hajápolás terén. Azonban a közelmúltban, a fodrász szalonokban és a gyógyszertári polcokon is megjelentek az olajok. Sajátos képességeiket olyan kozmetikai vállalatok értékelték, akik kézségesen fejlesztenek természetes olajokon alapuló hajápolási termékeket.

2. HOGYAN HASZNÁLJUK AZ OLAJOKAT?

A természetes olajok felhasználásával az úgynevezett hajolajozás végezhetõ. Az általad kiválasztott olajt fel kell vinni a hajra, majd a kívánt idõ elteltével lemosni. A haj olajozása nagyon egyszerû és kényelmes kezelés. Sõt, a módszerek sokfélesége miatt ez egy olyan folyamat, amely az igényeidhez, szükségleteidhez vagy életmódodhoz igazodik. Ha például a hét folyamán nincs elegendõ idõd a szépítõ kezelésekre – reggel vigyél fel egy kis olajt a száraz hajra, mielõtt kilépnél a házból.

3. MELYEK A HAJ OLAJOZÁSÁNAK MÓDSZEREI?

A haj számos módon olajozható. Ezért a haj- és olajmániusk új módszereket és trendeket hoznak létre személyes igényeikhez szabva. Lent bemutatjuk a legnépszerûbb és leghatékonyabb hajolajozás módszereit.

Olajozás éjszaka – vigyük az olajt a hajra (száraz vagy vízzel illetve növényi öblítéssel nedvesített hajszálakon) majd hagyjuk éjszakára. Reggel egyszerûen mosd ki egy gyengéd samponnal. Továbbá, amikor ezt használod, jegyezd meg, hogy ne csak a hajadon használd az olajt, hanem vedd figyelembe a fejbõröd. Végezz el egy néhány perces masszázst a vérkeringés stimulálása érdekében és a hajtüszõk mûködésének „serkentésére”. Azonban, ha valamilyen oknál fogva kétségeid vannak affelõl, hogy használd az olajt, lehet, mégis ki kellene próbálnod…

…néhány órás olajozás. Ugyanúgy kell elvégezni, mint az elõzõt (olaj, száraz vagy nedves haj, fejbõr, masszázs…), csak az idõtartam változik. Elsõ alkalommal csak egy óráig használható az olaj. Következõ alkalommal kibõvíthetõ két órára. Ez az egyórás olajozás napközben elvégezhetõ, amikor neked megfelel. Azonban, ha továbbra is nehéz elegendõ idõt szentelni a haj ápolására, a következõ vehetõ igénybe…

…olajozás hajmosás elõtt. Ebben az esetben negyed vagy fél óra elég lesz. Az olajt száraz hajra kell felvinni, majd kb. 15 percig (maximum 30 percig) hagyni és kimosni. Ügyelj arra, hogy gyengéd sampont válassz, és természetes összetevõket tartalmazó balzsamot használj. Ráadásul nem rossz ötlet arcmasszázst, arcradírt stb. elvégezni. Azonban, ha túl elfoglalt vagy és csak egy gyors hajmosásra van idõd…

…kombináld az olajt kondicionálóval vagy hajbalzsammal, amit általában szoktál használni. Csupán 2 – 3 csepp olaj elegendõ a kedvenc kondicionáló adag elkészítéséhez. Ezúton fokozzuk a hajbalzsam hatását. Ráadásául nagyon fontos, hogy a hajápolási termékek csak nyomokban tartalmaznak szintetikus anyagokat. Ha úgy érzed, hogy a hajad vékony és erõsebb táplálást igényel, akkor…

…olaj nedves hajra, hajmosás után. Rajtahagyható kondicionálóként fog mûködni. Azonban jegyezd meg, hogy nem szabad a fejbõrre vinni, hanem csak a haj középhosszától. A nedves haj gyorsan felszívja az olajt. Ha egész nap szeretnénk védeni a hajat és megelõzni a stilizálás okozta sérüléseket, használjuk az olajt…

…száraz hajon stilizálás elõtt. Ez védi a hajszálakat, javítja a ragyogást és megkönnyíti a formázást. Az ilyen típusú hajolajozáshoz csak kis mennyiségû olajt kell használni (2-3 csepp). A szérum formájában elõállított olaj naponta többször is alkalmazható – ha úgy érzed, hogy a hajszálak elveszítették rugalmasságukat és ragyogásukat.

4. HOGYAN MOSSUK KI AZ OLAJT?

Egy tévhit kering, miszerint mivel a természetes olajok zsírosak (hiszen olajok) ezért erõs vegyszerekre van szükség ahhoz, hogy kimossuk. Ezért nagyon sok nõ erõs, vegyi termék után nyúl hajmosáskor. Ez viszont nagy hiba.

Olajok – mint a természetbõl nyert anyagok – ne használj kémiai és komedogén anyagokat. Ráadásul az ilyen kozmetikumok a parabének és szintetikus összetevõk nagy mennyiségének köszönhetõen teljesen megsemmisítik azokat az olajokat, amelyeket már benne vannak.

Az olajokat gyengéd készítményekkel kell kimosni, mesterséges összetevõk, parabének, SLS, SLES anyagok nélkül. Ezek természetes, ökológiai, organikus samponok vagy gyermek számára tervezett termékek.

Ha az általad kiválasztott olaj túl sûrû és nehezen kimosható a hajból, elõször használd a hajbalzsamot. Közvetlenül az olajon használva, emulgeálja azt és ennek következtében sokkal könnyebb kimosni egy samponnal.

5. MIT KERÜLJÜNK EL OLAJOZÁS SORÁN?

Bár a haj olajozása egyszerû eljárás, ismerned kell, mely hibákat ajánlatos elkerülni. Például:

  • Ne használj túl sok olajt. Alapos olajozáshoz, különösen a fejbõr esetében, 5 ml olaj elegendõ – ez egy teáskanál. Hajvégeken történõ használat során használj 2 – 3 cseppet.
  • A haj olajozásához kizárólag, hidegen préselt, finomítatlan, természetes olajokat használjunk. A konyhában vagy illóolajokban található fõzõolaj nem alkalmas ilyen kezelésekre.
  • mosd ki kímélõ samponnal, amely szintetikus összetevõktõl, parabénektõl, detergensektõl, például SLS (nátrium-lauril-szulfát) és SLES (nátrium-lauril-szulfát) anyagoktól mentes.

6. MILYEN OLAJOKAT HASZNÁLJUNK?

A piacon sokféle olaj áll rendelkezésre, ezért nagyon gyakran zavaros és fogalmunk sincs, melyiket vásároljuk meg. Az általános szabály szerint a kiválasztott olaj feleljen meg a haj porozitásának.

Az olajok a zsírsavak tartalmán alapuló anyagok. Miattuk rendelkeznek ekkora értékkel számunkra. Nagy hatást gyakorolnak a sejtek folyamataira, javítják õket és öregedés ellen dolgoznak. Továbbá a zsírsavaknak különbözõ méretû részecskéik vannak. Ezért a részecskék egy adott mérete alkalmazkodik egy adott hajtípushoz. Ráadásul, a zsírsavak változatos módon hatolnak át a hajon. A következõket különböztetjük meg:

  • ÁTHATOLÓ OLAJOK – kis részecskéi vannak és fõleg telített zsírsavakból állnak. Az ilyen olajok alacsony porozitású hajra alkalmasak.
  • FÉLIG ÁTHATOLÓ OLAJOK – közepes méretû részecskék, és az omega-7 és omega-9 telítetlen zsírsavakból tevõdnek. Közepes porozitású hajra alkalmasak.
  • NEM ÁTHATOLÓ OLAJOK – nagy részecskéjû és fõleg omega-3 és omega-6 többszörösen telítetlen zsírsavakból tevõdnek össze. Magas porozitású hajra alkalmasak.

Ezért, a legjobb olaj kiválasztásához elõször ellenõrizni kel a haj porozitását.

7. MI A HAJ POROZITÁSA ÉS HOGYAN KEZELJÜK?

Természetesen ez egy trichológus rendelõjében is elvégezhetõ. Egy egyszerû mikroszkóp is elõvehetõ (talán gyermekednek van egy, unokahúgodnak vagy unokatestvérednek, stb.) és közelebbrõl megtekinthetõ a haj. Azonban, egy egyszerû teszt is elvégezhetõ, ami magába foglalja a haj ’bemerítését’ egy tálba.

Mi a teszt célja?

Haj porozitását a kutikula állapota határozza meg – a hajszálak külsõ rétege. Minden anyag (beleértve a toxinokat, a füstöt, a cigarettafüstöt) áthatol a haj belsõ szerkezetén a kutikuláig. Minél magasabb a porozitás, annál nagyobb a sérülés.

Az, hogy mennyire szorosan vagy lazán helyezkednek el a rétegek, az attól függ, hogy milyen részecskék lesznek a legalkalmasabbak. Ezért fontos tudni, hogy milyen a haj porozitása.

Visszatérve a ’lebegõ tesztre’: helyezzünk egy hajszálat egy vízzel megtöltött pohárba. A hajszál legyen tiszta és kozmetikum, illetve szilikon, stb. mentes. Várjunk 5-10 percet és nézzük meg, mennyire súlyos a hajszál állapota.

Amennyiben hajad…

…továbbra is lebeg a felszínen – ALACSONY POROZITÁSÚ a hajad.

…félig elmerült a tálban – KÖZEPES POROZITÁSÚ a hajad.

…egészen a mélyre süllyed – a haj MAGAS POROZITÁSÚ.

Ezt okvetlen tudni kell ahhoz, hogy a legjobb olajt válasszuk a hajápoláshoz.

Az alábbi lista kategorizálja az olajokat az adott típusú porozitáshoz.

  • alacsony porozitású haj – kókuszolaj, babassu olaj, pálmaolaj,
  • közepes porozitás – makadámii, mandula, földimogyoró, szezám, avokádó és argán olaj.
  • magas porozitás – fekete vetõmag, kukorica, lenmag, búza vetõmag, szõlõolaj.

Ez minden.

Sok sikert az olajozáshoz!